Hamileliğin İlk On Haftası ve Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi
7 Ekim 2015
31- 40.Hafta Arasında Gebelik
7 Ekim 2015
Tümünü göster

BEBEĞİN GELİŞİMİ ( 21 İLE 30.HAFTA )

HAFTA 21 =Rahminiz büyümesini sürdürüyor. Ama karnınız katlanabilir durumda. Bu durum size hareket özgürlüğü tanıyor. Fakat çok zaman kaybetmeden gebelik giysileri bakmaya ve almaya başlayabilirsiniz. 21. haftalık süre bittiğinde sizden 4 veya 5 kilo almanız istenmektedir. Bu kilodan biraz daha az veya biraz daha fazla almış olabilirsiniz. Ama aklınızdan çıkarmayın ki her kadın hamileliği farklı olarak yaşar. Bu nedenle kilo artışları farklı olabilir. Bu hafta içerisin de bebeğinizin kemik iliği, kan hücresi yapmaya başlar. Kemik iliği, bu görevi bu ana kadar kan hücresi üretmek olan karaciğer ve dalakla birlikte çalışarak yapar.

HAFTA 22 =Bebeğinizin göz kapakları büsbütün kapalı vaziyettedir ancak karanlık ve aydınlıkları idrak eder. Bebeğinizin göz kapakları tamamen birkaç hafta sonra açılacaktır. Tat alma ve dokunma duyuları bu haftada ilerleme kaydeder. Bu ay bebeğinizin üreme sistemide gelişmeye devam eder. Bebeğinizin boyu aşağı yukarı 28-30 santim, ağırlığı ise 430 gr civarındadır.
Ayrıca bebeğinizin çok küçük tırnakları bulunmaktadır.

HAFTA 23 = Minik yavrunuz 23. haftada biraz kilolanacak. Ciğerleri dışarıdaki yaşama onu hazırlamak için hızla gelişir. Vücudunda bulunan yağ depoları boşluk kısımlarını dolduracaktır. Bebeğiniz bu haftanın ilk gününden son gününe kadar biraz fazla kilo almaya başlayacak onunla birlikte sizde kilo almış olacaksınız. Bebeğiniz bundan sonra dışardaki sesleri daha iyi duyabilecek çünkü kulakları oldukça iyi derecede gelişti. Aşırı sesli ortamlar, köpek ve kedi sesleri, elektrikli süpürgenin sesleri bundan sonra ona daha bildik geliyor. Ortalama boyu 30 cm ağırlığı ise 500 gramdır. Artı bebeğiniz, bebeğe benzemeye başlamıştır ama zarif ve narin görünüşlüdür.

HAFTA 24 = Bebeğiniz 24. haftanın sonunda aşağı yukarı 680 gr’a ulaştı ve boyu aşağı yukarı 30 santimdir. Herkesin kendisine özel olan DNA yapısıyla oluşan parmak ve ayak izleri oluşmaya başlamıştır.

HAFTA 25 =Yakında doğacak bebeğiniz dik bir biçimde -baş kısmı üstte- yani poposu aşağıya doğru dönük ve başı kaburgalarınızın alt kısmında olacak şekilde yatıyor olabilir veya rahmin içerisinde yatay biçimde, enine veya eğik bir pozisyonda kendini rahat edebileceği bir yer aramaktadır.Parmaklarını kıvırıp küçücük bir yumruk haline getirebilir.Bu hafta muhtemelen bu elleri farklı organları keşfetmek için kullanmaktadır. Ayriyeten saçları renk ve doku bakımından ayırt edilebilir düzeye geldi ama doğum bittikten sonra değişmesi muhtemeldir.

HAFTA 26 = 26.Haftada bebeğiniz 1 kilograma doğru yol alıyor.Kirpikleri ve kaşları oluşmuş ,saçları da gürleşmiştir.Cildi hala kırmızıdır ,deriside buruşuktur.Ama her geçen gün derisi altında yağ birikmektedir.Bebeğiniz karnınızda nefes alıp verme pratikleri yapmaya başladı. Nefes aldıkça akciğerleri gelişmekte. Buda doğduktan sonraki ilk nefeslerini alması için güzel bir alıştırma.

HAFTA 27 = İkinci 3 aylık döneminin sonu, üçüncü 3 aylık dönemin başlangıcıdır.Bebeğinizin dünyaya geleceği zamanki görüntüsünün daha zayıf daha küçük ve daha kırmızı halidir.Bebeğiniz sizin sesinizi artık tanıyor olabilir. Onunla konuşup anlaşın. Sevdiğinizi söyleyin onu özlediğinizi söyleyin.Ayrıca artık bebeğiniz düzenli olarak uyuyup uyanmaktadır. Akciğerleri tam olarak gelişmesini tamamlamadı fakat erken doğum gibi bir durum olursa doktorların yardımı ile nefes alıp verebilecek.

HAFTA 28 =28.Hafta itibariyle en zor ve sıkıntılı hamilelik dönemi olan son 3 aylık yani üçüncü periyoda girdiniz.Bebeğinizin sımsıkı kapalı olan gözleri bu hafta açılıp kapanmaya başlar.Karnınızda hamilelik çatlakları oluşmadı ise bu haftalarda hamilelik çatlakları oluşabilir. Ama merak etmeyin doğum bittikten kısa bir süre sonra beyazlaşarak gözükmeyecektir.Artık eskisi gibi eğilip, çömelemiyorsunuzdur. Çünkü bebeğiniz büyüdüğü için buna izin vermiyor.Bebeğinizin başının en üst noktasından poposuna kadar olan boyu 25cm kadar ağırlığıda 900 gram civarındadır.Doktorunuz doğum sonrası tehlikeyi en aza indirmek için kan uyuşmazlık testi yaptırabilir.

HAFTA 29 = Bebeğinizin beyni bundan sonra vücut ısısı, solunum gibi hayati vakaları kontrol altına alabilecek kadar gelişmesini sağlamıştır.Bebeğiniz bu hafta oldukça hareketlidir. Hareketli olduğundan dolayı yönünü kestirmek çok zordur.Anne için en iyi yatış şekli sol tarafınıza doğru yatmanızdır. Bu şekilde hem siz hemde bebeğiniz daha rahat edeceksiniz. Bebeğinize oksijen daha fazla gidecektir.Memeleriniz ağırlaşmakta ve yoğunluk kazanmaktadır. Göğüslerinizde genişleyen damarları gözle görebilirsiniz. Ayrıca meme uçlarınız koyulaşmasını sürdürmekte. Göğüsleriniz bebeğinizi emzirmeye hazırlanıyor.

HAFTA 30 =Bebeğiniz şimdiler de çok keskin görmese de bu gelişim hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kilo aldığı için artık o da yağ depolamaktadır.Minik bebeğiniz bundan sonra o kadar zeki ki kendisinin vücut ısısını kısmen ayarlayabiliyor ve şuana dek onu sıcak tutan tüylerinden kurtulmaya başladı bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir