Miyom Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
14 Temmuz 2016
Gebelikte Mide Bulantısı
12 Ağustos 2016
Tümünü göster

Dış gebelik (ektopik gebelik), sperm ile oosit (yumurta hücresi) birleşmesi sonucu oluşan gebelik ürününün normal yerleşim yeri olan rahim içi yerine başka bir yerde ve sıklıkla Fallop tüpünde yerleşmesi ve burada gelişmesi sonucu oluşan normal dışı bir gebelik durumudur. Dış gebelik döllenmiş bir yumurtanın normalde olması gibi uterus da yerleşip büyümediği ve bunun yerine başka bir yerde, genellikle kordonda, yerleşip geliştiği gebelik çeşididir.Kordon, döllenmiş yumurtanın yumurtalıktan uterüse giderken geçtiği dar bir hattır. Gebeliğin ilerlemesi durumunda, embriyo gelişecek ve kordonun taşıması için çok büyük bir hale gelecek ve sonrasında kordonun yırtılmasına sebebiyet verecektir. Dış gebelikler gelişemezler ve kadının hayatını korumak için tedavi edilmelidirler. Bu sebeple bir jinekolog tarafından öngörülecek tedavi, kadının hayatını korumak için gereklidir. Şayet tedavi edilmezse, falopyen tüplerin yırtılması sebebiyle oluşacak ağır iç kanama riski vardır.

Misoprostol-Mifepriston kullanımıyla gerçekleştirilecek olan medikal kürtaj dış gebeliğe sebebiyet vermediği gibi, dış gebeliği tedavi de edemez. Eğer bir kadının dış gebeliği varsa, medikal kürtaj için onunla eşleştirilebilecek başka bir komplikasyon yoktur. “…Medikal kürtajın dış gebeliği olan kadınlarda farklı bir komplikasyon geliştirdiğine dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Şayet dış gebelik tedavi edilmezse, embriyo Misoprostol ve Mifepriston kullanımından sonra bile uterus dışında büyümeye devam edecektir. Dış gebelik sonlandırılmazsa büyüme devam edecek ve embriyo var olan yer için fazla büyük bir hale gelince kordon yırtılacaktır. Tedavi edilmediği takdirde, kordonun yırtılması sebebiyle oluşacak olan ağır iç kanama riski mevcuttur. Tüm dünyada, kürtajın kısıtlı olduğu ülkelerde bile, jinekologlar bu koşullara sahip olan kadınları tedavi etmektedir.

Belirtilen semptomlara  sahip gebe bir kadın, dış gebeliğe sahip olabilir: abdominal veya pelvik ağrı, leğen kemiğinin bir kenarında kramp, küçük miktarlarda beklenmedik vajinal kanama, göğüs ağrısı, mide bulantısı, sırt ağrısı gibi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir