Menopoz
18 Ekim 2016
Folik Asit
11 Kasım 2016

TÜP BEBEK UYGULAMASI

Tüp bebek  kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin laboratuvar ortamında bir araya getirilerek vücut dışında suni bir döllenme meydana getirmek için uygulanan tedavi yöntemidir.

Döllenen yumurta bölünmeye başlayıp ilk gelişim aşamalarını laboratuvar ortamında tamamladıktan sonra kadının rahmine yerleştirilir.

Bu tedavide kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermler bir araya koyularak döllenmenin kendiliğinden gerçekleşmesi beklenir. Bilinenin aksine döllenme işlemi tüpün içinde değil, küçük plastik tabakcıkların içinde olur.

Bu tabakçıklar anne rahmini taklit eden makinelerde tutulur.

Bu makinelerin içinde ısı, nem ve karbondioksit oranları sabittir.

Tüp bebek yönteminde yumurtanın etrafında yüzen spermlerden birinin, yumurtanın kabuğunu delerek içeri girip yumurtayı döllemesi istenir.

İlk sperm içeri girdikten sonra yumurta kabuk yapısını değiştirdiğinden başka bir spermin içeri girişine müsaade etmez. Döllenme kontrolü ertesi gün yapılır.
Tedavi süresince hastanın sürekli tedavi merkezine gelmesi gerekmektedir.

Erkek hastanın ise sadece meniden sperm alınacağı gün merkeze gelmesi yeterli olur.

Hasta uygulamanın hemen ardından evine dönebilir.

Tüp bebek tedavisinde uygulanan hiçbir aşamada hastaneye yatmaya gerek yoktur.

Tüp bebek tedavisi süresince doktorunuzun verdiği talimatlara tam olarak uyum sağlamanız, tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için çok önemlidir.
Döllenme oranları yumurtadan daha çok spermin kapasitesi ile ilgilidir.

Spermde hareket, sayı ve şekil bozukluğu varsa döllenme işlemi gerçekleşemez bu tip spermler ile tüp bebek uygulanamaz. Bu durumda mikro enjeksiyon işlemi daha uygun olur.

MİKRO ENJEKSİYON ve TESE YÖNTEMİ NEDİR?
Yumurtalardan alınan yumurtanın içerisine tek bir spermin laboratuvarda enjekte edilerek döllenmenin sağlanması işlemidir. Eğer erkek sperm üretemiyor ise testislerden sperm alınması işlemine TESE denir.

MİKRO ENJEKSİYON YÖNTEMİNİN UYGULANDIĞI DURUMLAR

IVF-ET yöntemi ile döllenmenin gerçekleşmediği durumlar.
Sperm sayısı ve hareketinin az olduğu durumlar.
Sperme ait yapı bozukluğunun olduğu durumlarda uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir